Jak określić swój typ skóry i jakich kosmetykow używać?

Jeśli do tej pory używałeś pierwszego lepszego kremu do twarzy i zastanawiałeś się dlaczego wciąż twoja skóra nie wygląda tak jak powinna- ten artykuł jest dla Ciebie.

Pielęgnacja skóry, zwłaszcza twarzy, jest tak samo ważna dla mężczyzn jak odpowiednio skrojony garnitur, czy dobrze dobrane buty do outfitu. 

Pierwszym krokiem do poprawienia kondycji twojej skóry jest jej zrozumienie, dopiero później dobranie odpowiednich produktów do jej pielęgnacji. Co prawda  efektów nie zobaczysz z dnia na dzień, ale przy odrobinie cierpliwości i regularnym stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków, sam zdziwisz się, jak dobrze może wyglądać twoja twarz. 

Skóra wrażliwa

Jak rozpoznać

Jeśli twoja skóra źle reaguje na nowe kosmetyki- jest podrażniona, pojawiają się zaczerwienienia, pieczenie, uczucie ciepła, ponadto nadmiernie reaguje na czynniki zewnetrzne, takie jak zmiany temperatur czy wiatr – oznacza to, że jest ona wrażliwa.

Jak dbać

Używaj przede wszystkim produktów, które są delikatne i proste. 

Unikaj wszelkich zapachów dołączonych do produktu, ponieważ te chemikalia mogą wywołać złą reakcję. Przy zakupie koniecznie sprwadzaj skład! Nie powinno znaleźć się tam alkoholu, substancji zapachowych, barwników i środków konserwujących. Im prostszy skład – tym lepszy dla Ciebie. Potrzebujesz kojących składników, takich jak zielona herbata i ceramidy. Mają dodatkowy efekt wzmacniania naturalnych mechanizmów obronnych skóry.

Skóra sucha

Jak rozpoznać

Oznacza to, że twoje ciało wytwarza niewystarczającą ilośc sebum.

Twoja skóra może być twarda i krucha. Możesz mieć do czynienia ze swędzeniem i łuszczeniem. Co więcej, często pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia. Zła wiadomość jest taka, że sucha skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, więc jeśli nie chcesz do tego dopuścić, musisz zacząć dbać o nią jak najszybciej.

Jak dbać

Będziesz potrzebował produktów z aloesem, gliceryną, ceramidami i kwasem hialuronowym. Nie używaj produktów przeznaczonych do usuwania sebum z twarzy. Suchość może być spowodowana porannym goleniem, więc koniecznie używaj kremów nawilżających, tylko pamiętaj – bez alkoholu! Myj twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem, rano używaj toniku, który przywraca naturalne Ph skórze, następnie kremu nawilżającego, wieczorem wystarczy tylko mycie i krem. 

Skóra normalna

Jak rozpoznać 

Jeśli nie masz żadnych problemów z cerą, rzadko kiedy pojawiają się na twojej twarzy wypryski, skóra nie jest ani za sucha, ani za tłusta, pory są zwykle dość małe – tak małe, że ledwo je widać, oznacza to jedno – jesteś szcześliwym posiadaczem skóry normalnej. Nie oznacza to jednak, że nie musisz o nią dbać. 

Jak dbać

Używaj delikatnego żelu i kremu nawilżającego rano i wieczorem.

Dobrym sposobem, by utrzymać dobrą kondycje skóry jest peelingowanie jej co jakiś czas i zastosowanie serum lub balsamu z witaminą C.  Połączenie złuszczania i dodania witaminy C pomoże utrzymać naturalny cykl odnowy skóry, ujednolicić jej koloryt i odsłonić najzdrowszy wygląd skóry. Możesz też spróbować testować różne kosmetyki i sam wybrać najlepszą konfiguracje.

Skóra Tłusta 

Jak rozpoznać

Jeśli twoja skóra jest po prostu tłusta, masz powiększone pory i niestety często zmagasz się z trądzikiem – oznacza to, że twój organizm wytwarza zbyt dużą ilość sebum. Łatwo można to zauważyć, gdy po rozmowie przez telefon zostaje tłusta plama na ekranie w miejscu gdzie dotykał on policzka. Powodem może być m.in. zła dieta lub zbyt duża ilość testosteronu.

Jak dbać

Wbrew pozorom produkty przeznaczone do skóry tłustej nie są najlepszym rozwiązaniem. Często efekt jest chwilowy, wydaje się, że skóra jest mniej tłusta, ale gruczoły łojowe zaczynają wytwarzać jeszcze więcej sebum, aby to zrównoważyć. Dobrym rozwiązaniem może być zwalczenie oleju olejem. Wybierz naturalny olejek, który nie zatyka porów (np aragon lub dzika róża). Rano i wieczorem używaj lekkiego kremu i żelu, który nawilży twoją twarz, ale jej nie przetłuści. 

Skóra mieszana 

Jak rozpoznać

Skóra mieszana to nic innego jak połączenie cery suchej i tłustej. Powstaje tzw. „strefa T” czyli środkowa część twarzy, kawałek czoła, nos i broda jest tłusta, a inne okolice są suche. Często pojawiają się niewielkie niedoskonałości jak krostki czy zaskórniki.

Jak dbać

Wybór produktów przeznaczonych do cery mieszanej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wybrać kosmetyki, które podkreślają równowagę skóry.

Na początku każdego dnia potrzebujesz środka czyszczącego na bazie żelu lub balsamu. Jeśli zdecydujesz się na żel, sprawdź dwukrotnie, czy zawiera glicerynę lub niektóre oleje. Zaniedbanie ich całkowicie wysuszy Twoją skórę, co tylko zaostrzy problem.

Następnie należy wklepać serum hialuronowe w bardziej suche miejsca, a następnie wetrzeć żel wodny na całą twarz. Wieczorem możesz powtórzyć rutynę, a dodatkowo nałożyć trochę orzechowego lub płynnego kwasu salicylowego na tłuste części. 

Dodaj komentarz